הרבנות הראשית

המועצה הדתית ירושלים

אגפים » כשרות

וְאַנְשֵׁי־קֹ֖דֶשׁ תִּהְי֣וּן לִ֑י וּבָשָׂ֨ר בַּשָּׂדֶ֤ה טְרֵפָה֙ לֹ֣א תֹאכֵ֔לוּ לַכֶּ֖לֶב תַּשְׁלִכ֥וּן אֹתֽוֹ:

את הבריאה ניתן למצוא בארבע  קומות : דומם , צומח, חי ומדבר דהינו העולם הולך ומתעלה מקומה לקומה כאשר השיא הוא המדבר , התורה אומרת לנו שיש קומה נוספת התוך קומת המדבר והיא אנשי קודש , ומי הם אנשי קודש אלו ? מסביר רבי יהודה הלוי בספרו היסודי והחשוב (כוזרי) שבתוך קומת המדבר ישנה מדרגה עם הבדל עצמי ויחודי והיא מדרגת ישראל .

גם לאומות העולם יש נפש (נפש היא הכוח המחיה את האדם ומזרים לו את כוחותיו ) וגם לעם ישראל יש נפש רק שהנפש הישראלית היא מכוונות לצלילים אחרים והיא צריכה להיות ניזונת באופן שונה על מנת להעצים את כוחותיה.

משל לדבר: שף בעל כשרון גדול וייחודי עם יכולת פיתוח ויצירתיות בתחום הקולינרי יוצאת דופן אך אין לו כלי עבודה כלל או שיש לו כלים אך הכלים אינם טובים, האם שף זה יוכל להוציא לפועל את כשרונותיו?! כמובן שלא .

אם כך הדברים על מנת להוציא את כשרונו המיוחד נצטרך לתת לשף כלי עבודה טובים וכך הוא יוכל להוציא לפועל את כשרונותיו  הקולינרים היחודיים.

כך גם לגבי האומה הישראלית שהיא טומנת בחובה כשרונות יחודיים ועצמיים , ועל מנת להוציא לפועל את כוחותיה עלינו לתת לנפש הישראלית את הכלים הטובים ביותר .

כלים אלו הם מזון גשמי מחד ומזון רוחני מאידך – ועל כן באה התורה ואומרת:"אנשי קודש תהיון לי " – לי לקדוש ברוך הוא , ואנו העם הנבחר הייחודי של הקדוש ברוך הוא נחשבים  כבנים של הקדוש ברוך הוא ראויים אנו להיות אנשי קודש רק אם נקפיד על כלי עבודה רוחניים וגשמיים טובים .

המזון שאנו אוכלים מתפרק והופך להיות חלק מדמינו וחלבינו רוצה לומר חלק מגופינו ועל ידי כך אנו מקבלים כוח לפעול ואם המזון איננו כשר אזי אין לנו כלים טובים להוציא לפעול את התכונה הייחודית שלנו כעם ישראל.  

עמודים נוספים